Всеукраїнський місячник боротьби з туберкульозом
Щороку у березні проводиться Всеукраїнський місячник боротьби з туберкульозом. Це – інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Мікобактерія туберкульозу стійка до навколишнього середовища, не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Найбільш вразливими є особи з ослабленою імунною системою. Зокрема ВІЛ-інфіковані, хворі на цукровий діабет, хронічні та онкологічні захворювання. Також у групі ризику – люди, чий організм виснажений надмірним перевантаженням, постійними стресами, поганим харчуванням, зловживанням алкоголем, наркотиками, тютюном.
За даними ВООЗ, у світі близько 10,6 млн осіб хворіють на туберкульоз, а 1,5 млн людей щорічно помирають внаслідок цього захворювання. Туберкульоз є однією з причин смертності внаслідок інфекційних хвороб. Понад 95% летальних випадків від туберкульозу реєструється в країнах з низьким рівнем життя. В центрі ПМСД ми активно працюємо зі скринінговими анкетами. Тобто пацієнтам під час візиту надається анкета, яка дозволяє вже запідозрити цю хворобу. Опісля пацієнт скеровується на рентгенографію.
Скринінгова анкета для дорослої особи стосовно чинників ризику та симптомів, що можуть свідчити про ТБ1 № п/п Запитання Так Ні Симптоми, що можуть свідчити про туберкульоз (ТБ)
1. Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів поспіль?
2. Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?
3. Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі?
4. Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин?
5. Чи є у Вас упродовж останнього часу підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення – до 37-37,2°С)?
6. Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?
7. Чи турбує Вас біль в грудній клітці? Чинники ризику
8. Чи хворіли Ви на ТБ в минулому?
9. Чи є у Вас хронічне захворювання, що призводить до зниження імунітету (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, онкологічні захворювання тощо)?
10. Чи отримуєте Ви лікування преднізолоном, або іншими препаратами, які впливають на імунітет (зазвичай, застосовуються при лікуванні злоякісних новоутворень, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту тощо)
11. Чи проводилася Вам трансплантація органів (кісткового мозку)?
12. Чи мали Ви контакт із особою із захворюванням на ТБ протягом останніх 2 років?
13. Чи перебували Ви в місцях позбавлення волі впродовж останніх 2-х років?
14. Чи характерне для Вашого життя хоча б одне з нижчепереліченого: низький рівень матеріального забезпечення сім’ї, міграція, вживання алкоголю та наркотичних речовин, відсутність постійного місця проживання? Обстеження з метою виявлення ТБ проводиться за відповіді «так» на будь-яке запитання.