Накладено карантинні обмеження в с. Карабчиїв
Минулого тижня відбулось позачергове засідання місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії Ружинської селищної ради Бердичівського району Житомирської області.
Підставою термінового зібрання комісії стало підтвердження захворюваності лисиці на сказ в с. Карабчиїв, яка мала контакт із свійською собакою. За результатами роботи комісії, вирішено терміново оголосити с. Карабчиїв Бердичівського району неблагополучним по захворюванню на сказ тварин та накласти карантинні обмеження на 2 місяці з 30 серпня 2024 року. Затверджено необхідні оздоровчі заходи по ліквідації наслідків захворювання на сказ тварин в с. Карабчиїв.
Також встановлено загрозливу зону в межах населених пунктів та прилеглих територій у с. Верхівня та с. Ягнятин Ружинської селищної ради.
Що таке сказ та як він передається?
Сказ – це вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему.
Найчастіше, людина заражається від укусу хворої собаки, але сказ може переносити будь-який ссавець. Людей також часто інфікують лисиці, кажани, єноти, кішки тощо. Окрім укусу, сказом можна заразитись, якщо на пошкоджену шкіру або на слизову, наприклад, в око, потрапить слина тварини.
Як мені зрозуміти, що у тварини саме сказ?
Важко діагностувати сказ, просто поглянувши на тварину. Проте вас має насторожити її дивна поведінка. Деякі тварини поводяться збуджено та агресивно, у них сильне слиновиділення, а інші – навпаки, виглядають ніби сором'язливими, і це найбільш розповсюджений тип поведінки хворої тварини. Дикі тварини, які мають сказ рухаються повільно, людина може легко наблизитись до них.
Які основні симптоми захворювання, та як швидко вони проявляються?
В середньому, інкубаційний період триває від 2 до 8 тижнів, але були випадки, коли симптоми проявлялись лише через 2 роки після захворювання. Це залежить від того, де саме людину вкусили чи подряпали, та наскільки серйозне ураження шкіри. Вірус сказу "мандрує" вздовж нервів до спинного мозку та головного мозку зі швидкістю 12-24 міліметри в день. Коли вірус досягає головного мозку, у людини починають проявлятися поведінкові симптоми.
Що робити, якщо мене вкусила тварина?
Якщо вас вкусила бродяча собака чи подряпала невідома кішка, промийте рану великою кількістю води з антисептиком чи милом протягом 10-15 хвилин та терміново звертайтесь на приймальне відділення Ружинської центральної лікарні, де вам проведуть відповідні обстеження та нададуть необхідну медичну допомогу. Проте завдяки щепленню сказ можна стовідсотково попередити. Ви можете звернутись до лікаря і за його показаннями, отримати першу дозу вакцини від сказу та/або імуноглобулін. Якщо вас вкусила ваша собака, вона вакцинована й ефективність вакцини можна підтвердити лабораторно, ви можете не вакцинуватися. В іншому випадку, навіть після укусу домашньої собаки, щеплення обов'язкове.
Суть в тому, що вакцинація тварини не завжди гарантує вироблення антитіл. Тому часто при в'їзді в деякі країни вимагають саме тест на імунітет до сказу.
Чи можу я вакцинуватись від сказу профілактично?
Так, ви можете захистити себе не лише після укусу. Якщо ви часто контактуєте з дикими тваринами, або мандруєте в країни, де поширений сказ серед безпритульних тварин, а доступ до медичних установ обмежений, вам варто подумати про превентивне щеплення від сказу.
Збережіть своє життя та життя своїх рідних і
не нехтуйте вакцинацією домашніх улюбленців.
Памятаймо, наша безпека залежить в першу чергу від нас.