Особливості виконання обов’язку направлення звернення за належністю в умовах воєнного стану
Запровадження в Україні правового режиму воєнного стану вплинуло на функції та завдання державних органів, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до положень частини п’ятої статті 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об’єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п’яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина третя статті 7 зазначеного Закону.
Водночас в умовах воєнного стану пересилання за належністю звернень громадян може бути ускладненим через закриття поштових відділень, дистанційну роботу працівників, які розглядають звернення, тощо.
В такому разі у разі надходження звернення до державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, до компетенції якого не належить розгляд порушеного у зверненні питання, посадовій особі, яка розглядає таке звернення рекомендується вжити таких заходів:
- зкомунікувати за можливості із заявником через вказані у зверненні контактний телефон або електронну пошту та надати роз’яснення щодо відсутності повноважень та компетенції розглядати порушене у зверненні питання;
- поінформувати про неможливість (у разі наявності такої) направлення звернення за належністю до установи, яка уповноважена вирішувати порушені питання;
- рекомендувати заявнику самостійно звернутися до належного органу чи установи для вирішення питання по суті або до військової адміністрації області, району, населеного пункту.
Важливо! В умовах воєнного стану вважаємо за доцільне рекомендувати громадянам перед направленням письмових звернень пересвідчитися у компетенції відповідного органу або установи для вирішення порушеного питання та за наявної можливості звертатись на телефони «гарячих ліній» відповідних органів та установ для отримання усних відповідей та роз’яснень. У більшості випадків такий підхід замінить необхідність витрачати час на підготовку та направлення письмових звернень, а також допоможе заявнику оперативно вирішити відповідну проблему.