ДЕЩО ПРО ОПІКУ ТА ПІКЛУВАННЯ
Насамперед, варто зазначити, що опіка та піклування – це влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, розвитку, освіти, захисту їх прав та інтересів.
Дану форму сімейного виховання часто оформляють люди старшого віку, зокрема бабусі та дідусі щодо своїх онуків. Та дехто з них на шляху виховання дітей може зіткнутися з цілою низкою викликів. Окрім певної соціальної ізоляції, фінансових труднощів та стану здоров’я чи не найактуальнішою стає різниця у поглядах між поколіннями.
Цінності та досвід людей старшого віку часто відрізняються від бачення молодого покоління. Це пов’язано з їхнім різним життєвим досвідом, а також суспільними цінностями, умовами, в яких живуть і формуються різні покоління. Люди старшого віку можуть мати більш консервативні погляди, в той час як молодь схильна до всього нового.
Зазвичай конфлікту поколінь не можна уникнути, адже світ змінюється. Науково-технічний прогрес, розвиток технологій та соціальні зміни дуже впливають на наше життя. Тому те, що для старшого покоління було правильним та природним, для молодшого є застарілим та безглуздим. У зв’язку із цим виникає конфлікт поколінь. Постійні сварки, нерозуміння, критика та моралі призводять до руйнування відносин.
Для того щоб налагодити відносини з близькими людьми іншого покоління і максимально згладити «гострі кути» при спілкуванні з ними, прислухайтеся до наступних рекомендацій:
- розмовляючи, не перебивайте співрозмовника. Дайте йому можливість договорити до кінця. І неважливо, скільки йому років, молодше він вас або старше. З повагою вислухайте точку зору людини.
- ніколи не переходьте на підвищені тони. Свої погляди викладайте спокійно і аргументовано. Не намагайтеся настояти на своєму. Завжди шукайте компромісне рішення, яке влаштує і вас, і опонента.
- не уникаєте відповіді, думаючи, що вас все одно ніхто не зрозуміє. Завжди відповідайте на поставлене запитання. Постарайтеся зрозуміти точку зору іншої людини. Ви можете з нею не погодитися, але спробуйте поглянути на проблему очима вашого старшого або молодшого родича.
Тож конфлікт поколінь може перетворитися на обмін досвідом. Людям старшого віку варто почерпнути у молоді їх прогресивність, вміння йти на виправданий ризик, пристосовуватися до нового. Молодому поколінню необхідно зрозуміти, що часом вирішує досвід, традиції, вміння формувати цінності.