ЩО ТАКЕ КАДАСТРОВИЙ НОМЕР ДЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПРИСВОЮЄТЬСЯ
Кадастровий номер земельної ділянки – індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Унікальний цифровий код присвоюється земельній ділянці під час реєстрації в Державному земельному кадастрі, який не повторюється на всій території України.Відповідно до законодавства, наявність у земельної ділянки такого унікального кадастрового номера обов’язкова. Статтею 132 Земельного Кодексу України передбачено, що угоди про відчуження земельних ділянок можливі лише за наявності у кожної ділянки унікального кадастрового номера.
Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється.
У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці/земельним ділянкам присвоюються нові кадастрові номери. При цьому, скасований кадастровий номер отримує статус архівного та більше не використовується.
Важливо, що право власності на земельну ділянку до 2013 року посвідчувалися Державними актами на право власності різних зразків (кольорів). Деякі Державні акти старого зразка не містять кадастрового номеру. Звісно, вони є дійсними і без нього, але відповідно до вимог Земельного кодексу України, неможливо здійснити будь-яку угоду без присвоєного кадастрового номеру.
Кадастровий номер присвоюється при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.
Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі, якщо відомості про земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників.
Для можливості володіти та розпоряджатися своєю земельною ділянкою (здачі в оренду, продажі, даруванні, міни і тд) необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Тобто власники земельних ділянок, право власності на які посвідчені державними актами будь -яких зразків та кольорів, вам необхідно:
- перевірити наявність кадастрового номера земельної ділянки не тільки у Державному акті на право власності на земельну ділянку, а й наявність його в Державному земельному кадастрі.
Відсутність в Державному акті кадастрового номера земельної ділянки говорить про відсутність інформації про вказану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. В такому випадку необхідно звернутися до землевпорядної організації, яка працює в місцевості за місцем розташування земельної ділянки. Відповідно до вимог Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» присвоєння кадастрового номеру та внесення інформації про земельну ділянку відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Важливо не зволікати з цим питанням, адже відсутність інформації про кадастровий номер земельної ділянки та про її наявність в Державному земельному кадастрі, як правило дозволяє вважати дану земельну ділянку вільною, як наслідок це призводить досудових спорів в майбутньому. Отримання кадастрового номера земельної ділянки, яка вже належить особі на підставі державного акту про право власності на землю, але в якому відсутній кадастровий номер — є необхідною умовою для реєстрації самого права власності на земельну ділянку.