Нові правила ввезення гуманітарної допомоги в Україну
Відділ правового забезпечення інформує щодо нових правил ввезення гуманітарної допомоги в Україну, а саме:
Гуманітарну допомогу в Україну надсилає донор – юридична чи фізична особа, яка добровільно надає її отримувачам в Україні – юридичним особам, тобто благодійним фондам (БФ). Зокрема, отримувачами можуть бути іноземні благодійні організації, представництва яких акредитовані в Україні.
Так, з 1 квітня, для того, щоб ввезти в Україну гуманітарну допомогу, потрібно буде реєструватися в онлайн-системі. Тепер весь облік «гуманітарки» вестиме Автоматизована система реєстрації.
Цей механізм дасть змогу бачити, яку гуманітарну допомогу ввозять і куди вона розподіляється потім. Крім цього, можна також буде відстежувати, що буде ввозитися і запобігати подвоєнню допомоги.
Щоб завести гуманітарну допомогу в Україну, волонтерським організаціям необхідно:
- Зайти на сайт good.gov.ua та авторизуватися як отримувач гуманітарної допомоги за допомогою Кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Для реєстрації вказується ЄДРПОУ організації, за яким з реєстру далі підтягується інформація про місце її реєстрації та керівництво. Так БФ присвоюється індивідуальний номер у Єдиному реєстрі.
- Заповнити перелік вантажів, які будуть завозитися, у розрізі категорій вантажу. Форма декларації відповідає паперовій, яка діяла раніше: це "спрощена" декларація із зазначенням обсягу та типу вантажу.
- Згенерувати унікальний код гуманітарного вантажу. Цей код використовується під час проходження Митниці замість паперової декларації. З моменту реєстрації вантажу до моменту перетину ним кордону даються 30 днів.
Після завезення допомоги в Україну «гуманітарка» розподіляється, і в системі генерується автоматичний звіт з інформацією про те, куди були розподілені товари. Зазначається лише населений пункт, без детальних адрес.
Далі отримувач передає гуманітарну допомогу набувачам (військовим підрозділам, внутрішньо переселеним особам).
Цей механізм дасть змогу бачити, яку гуманітарну допомогу ввозять і куди вона розподіляється потім. Крім цього, можна також буде відстежувати, що буде ввозитися і запобігати подвоєнню допомоги.