Захотілося букету з пролісків? Чому не варто зривати первоцвіти та як за це можуть покарати
У весняний період, триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, зокрема й тими, що занесені до Червоної книги України, є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Відділ земельних відносин, сільського господарства та екоголоії інформує, що торгувати цими рослинами заборонено.
Рослини, що перебувають на межі зникнення:
- підсніжник складчастий;
- підсніжник звичайний (білосніжний);
- цибуля ведмежа (черемша);
- всі види сон-трави;
- тюльпан дібровний;
- проліски дволистий;
- сибірський, конвалія;
- білоцвіт весняний;
- шафран Гейфелів;
- шафран весняний.
Зазначається, що збирання первоцвітів шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій.
Законодавство України суворо забороняє купівлю рідкісних дикорослих рослин. Якщо хтось із громадян придбає букетик підсніжників чи пролісків, заплативши за нього певну суму, то він автоматично стає порушником закону.
За збір, продаж та купівлю первоцівітів передбачена адміністративна відповідальність за статтею 88(1) Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою громадяни, які скоїли такі дії, несуть відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини.
При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.