ГАЗ – тепло і небезпека.
У зв'язку з частими нещасними випадками, пов'язаними з порушеннями правил безпечної експлуатації газових приладів та з метою роз’яснювальної роботи з населенням щодо правил поводження з газобалонним обладнанням та пов’язаних з цим ризиків, а також недопущення його використання у багатоповерхових будинках пропонуємо Вашій увазі статтю про правила користування газовими приладами в побуті.
На думку фахівців, причиною нещасних випадків майже завжди стає порушення абонентами правил користування газом у побуті, а також технічний стан газових приладів і димовентканалів. Незнання елементарних правил безпечного користування газом у побуті призводить до отруєнь чадним газом, вибухів і пожеж.
ПАМ'ЯТАЙТЕ:
Зберігання і застосування в квартирах балонів зі скрапленим газом може призвести до вибуху та пожежі в квартирі і руйнування будинку. Для повного згоряння 1 м³ газу необхідно 10 м³ повітря, якщо це природний газ (метан), і 27 м³ повітря для зрідженого газу (пропан-бутану). Якщо не забезпечити приплив повітря в повному обсязі, то в процесі горіння буде виділятися чадний газ (оксид вуглецю, СО). Чадний газ дуже отруйна речовина, здатна навіть в мізерно малих концентраціях з'єднуватися з кров'ю, і накопичуючись викликати отруєння. При наявності 0,5% чадного газу в об'ємі приміщення вже через 20 хвилин людина може отримати смертельне отруєння!
ПАМ'ЯТАЙТЕ: при включеному газовому приладі (плиті, колонці котлі) на кухні обов'язково повинна бути відкрита кватирка для забезпечення припливу повітря. У нижній частині дверей має бути зроблений підріз площею 0,02 м². Перед користуванням духовою шафою його необхідно провітрити, відкривши дверцята для припливу повітря до пальника духовки. По закінченні користування газом необхідно закрити крани перед газовими приладами та на них. Якщо газ балонний - закрити вентиль на балоні і крани на приладі.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ЗАГРОЗІ ВИНИКНЕННЯ І ВИНИКНЕННІ АВАРІЙ НА МЕРЕЖАХ ГАЗОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Абонементам забороняється:
- Виконувати самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночка), переставлення, заміну і ремонт газового обладнання.
- Виконувати перепланування приміщень, де встановлені газові прилади.
- Вносити зміни в конструкцію газових приладів, змінювати улаштування димових і вентиляційних систем (каналів) заклеювати вентиляційні канали, замуровувати "кишеню” і люки, що призначаються для очищення димоходів.
- Відключати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, автоматиці, арматурі і газових балонах.
- Користуватися газом при порушенні щільності кладки, штукатурки (тріщини) газифікованих пічок і димоходів.
- Користуватися газом після закінчення терміну дії акта про перевірку і очищення димових і вентиляційних каналів.
- Виконувати очищення, перевірку димових і вентиляційних каналів, а також заміну балонів газобалонної установки без проходження навчання і отримання дозволу від об’єкту газового господарства.
- Користуватися газовими приладами при зачинених кватирках, жалюзійних решітках, решітках вентиляційних каналах, щілинах під дверми ванних кімнат і кухонь, при відсутності тяги в димоходах і вентиляційних каналах.
- Залишати працюючі газові прилади без догляду, крім розрахованих на безперервну роботу і що мають для цього відповідну автоматику.
- Допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, що не контролюють свої дії, не знають правил користування цими приладами.
- Прив’язувати до газопроводів мотузки і навантажувати їх.
- Використовувати газ і газові прилади не за призначенням. Користуватися газовими плитами для опалення приміщень.
- Користуватися приміщеннями, де встановлені газові прилади, для сну і відпочинку.
- Використовувати відкритий вогонь для знаходження витікання газу.
- Зберігати в приміщеннях і підвалах порожні і повні газові балони для зріджених газів.
- Розміщувати в газифікованому приміщенні більше одного балону місткістю 50(55) л або двох балонів місткістю 27 л кожний. Балони повинні знаходитися в тому приміщенні, що і газові прилади.
- Встановлювати балони з газом в газифікованому приміщені на відстані менше 1м від радіатора опалення або пічки. При установці екрану, що оберігає балони від нагрівання, ця відстань може бути зменшена до 0,5 м, а відстань між балоном і екраном не менше 10 см. Розміщувати балони напроти пічних дверцят на відстані менше ніж 2 м.
- Вмикати і вимикати електроосвітлення, користуватися відкритим вогнем, електроопалювальними приладами і опалювальними пічками під час заміни балонів, які встановлені в приміщенні. Замінювати балони при наявності осіб, що не мають відношення до цієї роботи.
При знаходженні в загазованій квартирі (приміщенні) або на загазованій ділянці місцевості з метою запобігання виникненню пожежі (вибуху) газоповітряної суміші суворо забороняється:
В загазованій квартирі (приміщенні): для виключення виникнення іскріння, яке може привести до вибуху (загорання газоповітряної суміші)
забороняється:
- вмикати і вимикати електричні прилади (освітлення, печі, каміни, праски, телевізори, магнітофони, радіо, дрилі та інші);
- користуватися електричними і акумуляторними ліхтарями, які не мають вибухонебезпечного виконання;
- користуватися електродзвоником;
- дзвонити по телефону;
- виконувати дії з металевими предметами для виключення удару один об одного;
- користуватися відкритим вогнем (запалювати сірники або запальничку, палити).
На загазованій ділянці місцевості: для виключення виникнення іскріння, яке може привести до вибуху (загорання газоповітряної суміші)
забороняється:
- ставити машини, заводити машини, що стоять, і проїжджати біля загазованого газового колодязя, газорозподільного пункту, шафового газорозподільного пункту, групової резервуарної установки ближче 15 м з підвітряної сторони;
- користуватися електричними і акумуляторними ліхтарями, які не мають вибухонебезпечного виконання;
- виконувати дії з металевими предметами з метою виключення удару один об одного;
- користуватися відкритим вогнем і розводити вогнища ближче 50 м від загазованої ділянки місцевості.
ДІЇ ПРИ ЗАГРОЗІ ВИНИКНЕННЯ І ВИНИКНЕННІ АВАРІЙ
НА МЕРЕЖАХ ГАЗОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
При виявленні запаху газу в квартирі (приміщенні), де встановлені газові прилади:
- негайно закрити крани на газових приладах і перед ними (при розміщенні балонів з скрапленим газом додатково закрити вентилі у балонів);
- вжити заходи щодо виведення людей із загазованих приміщень (квартири, дому);
- із безпечного приміщення за телефоном "104” викликати аварійну газову службу і організувати провітрювання приміщення;
- по прибутті бригади аварійної газової служби діяти за їх вказівками.
При запаху газу в приміщеннях громадських будинків з масовим накопиченням людей:
- негайно за телефоном "104” повідомити газову аварійну службу;
- по селектору або іншими способами повідомити людей, що знаходяться в приміщеннях, про негайне, без паніки, залишення приміщень;
- організувати провітрювання приміщень шляхом відкривання вікон і дверей;
- організувати чергування біля входів у приміщення з метою недопущення заходу до приміщення людей до приїзду бригади аварійної газової служби;
- при прибуттю бригади аварійної газової служби діяти за їх вказівками.
Вибух (пожежа) в квартирі:
- закрити всі крани на газових приладах і перед ними (при розміщенні балонів всередині кухні додатково закрити вентилі балонів);
- за телефоном "104” повідомити в аварійну газову службу;
- організувати гасіння пожежі, при необхідності повідомити за телефоном "101” черговому пожежної охорони;
- організувати надання першої медичної допомоги потерпілим, при необхідності викликати за телефоном "103” швидку медичну допомогу;
- не допускати сторонніх у приміщення, де виник вибух, зберегти місце і обстановку після вибуху (пожежі).
Запах газу в під’їзді або в підвалі житлового будинку:
- за телефоном "104” повідомити місцеву аварійну газову службу;
- організувати провітрювання під’їзду (підвалу) відкриттям дверей (по можливості і вікон);
- організувати охорону місця загазованості до прибуття бригади аварійної газової служби, не допускати в загазовані приміщення людей з відкритим вогнем;
- по прибутті бригади аварійної газової служби діяти за їх вказівками.
Наявність рідкої фази скрапленого газу в горілках газових приборів або підвищення тиску газу перед горілками газових приладів у споживача газу:
- негайно закрити всі крани на внутрішній квартирній газовій розводці і приборах, організувати провітрювання приміщень квартири;
- за телефоном "104” повідомити в аварійну газову службу;
- повідомити сусідів про необхідність вжиття аналогічних заходів безпеки, якщо в їх квартирах в горілках газових приладів є наявність рідкої фази (або спостерігається підвищений тиск газу в приладах).
Запах газу на вулиці (у газового колодязя), у газорозподільного пункту, групової резервуарної установки, у груповій шафі газобалонної установки
- за телефоном "104” повідомити в аварійну газову службу;
- організувати охорону місця загазованості до прибуття бригади аварійної газової служби, не допускати в зону загазованості людей з відкритим вогнем.
Ваші життя і здоров'я у Ваших руках.
Цивільний захист громади для Вашої безпеки.