Трансформація системи охорони здоров'я - це не лише час великих викликів, але і можливостей, усе залежить від того, як ними скористатися.
З 2018 року в Україні триває медична реформа. Її суть — змінити систему фінансування закладів охорони здоров’я таким чином, щоб кожен українець міг безкоштовно отримати чіткий перелік медичних послуг та ліків, а лікарі були фінансово мотивовані надавати якомога кращі послуги. Ключовий документ, який регулює медичну реформу, — Закон України Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує медзакладу повну оплату, згідно з тарифом, за рахунок коштів Державного бюджету України, за надання громадянам необхідні їм медичні послуги та лікарські засоби, що передбачені програмою медичних гарантій (від авт. Програма медичних гарантій - визначає перелік та обсяг медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами тощо). Тобто фінансування медичних установ відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом»: є надана медична послуга, є, відповідно, оплата, чим більше пацієнтів, тим більша, відповідно, і оплата. Проте згідно з до Постановою Кабінету Міністрів № 28 від 13.01.2023 року, фонд оплати праці з нарахуваннями за поточний місяць не має перевищувати 85 % грошового доходу, отриманого у поточному місяці, з урахуванням накопичених залишків.
На початок поточного року залишок коштів від НСЗУ у КНП «Ружинська центральна лікарня» становив – 7 548 100 грн. За пів року, за надані медичні послуги, від НСЗУ до медичної установи надійшло – 11 578 700 грн. На оплату праці використано 95% надходжень, з урахуванням залишку.
Сучасна охорона здоров'я – галузь високих технологій, яка в умовах дефіциту бюджету призводить до значного погіршення якості надання медичної допомоги, що спостерігається протягом останнього десятиліття та вимагає додаткового фінансування. Нині фінансова модель роботи КНП «Ружинська центральна лікарня» складається з: медичних послуг, які фінансує НСЗУ, держбюджет, який відшкодовує вартість ліків пільговим категоріям пацієнтів за програмою «Доступні ліки» та місцевий бюджет, який покриває усі комунальні витрати та місцеві програми підтримки і розвитку.
Адже відповідно до закону та Бюджетного кодексу України, органи місцевого самоврядування, в межах своєї компетенції, можуть здійснювати фінансування через місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я.
У Ружинській селищній раді затверджено три програми підтримки КНП «Ружинська центральна лікарня», відповідно до яких здійснюється фінансова підтримка медичної установи.
Зокрема за 8 місяців поточного року, відповідно до Програми підтримки КНП «Ружинська центральна лікарня», з місцевого бюджету було виділено - 4 961 260 грн: на придбання паливно-мастильних матеріалів - 100 000 грн, на технічне обслуговування газового обладнання – 46 950 грн, повірку та встановлення вимірювальних засобів - 24 600 грн, поточний ремонт покрівлі даху - 807 610 грн, водопостачання та водовідведення - 140 000 грн.
На оплату електроенергії та природнього газу було виділено – 1 529 000 грн, на оплату інших енергоносіїв та комунальних послуг (дрова) – 917 800 грн, 264 000 грн – направлено на безкоштовний відпуск лікарських засобів для деяких категорій хворих, 40 000 – на сплату земельного та екологічного податків. На придбання сучасного інноваційного медичного обладнання:
- апарат для зовнішньої фіксації травм хворих - 6 300 грн,
- тимпанометр – 190 000 грн,
- відеоендоскопічна камера – 500 000 грн,
- аудіонометр – 150 000 грн,
- дерматоскоп поляризаційний – 45 000 грн,
- автоматичний рефрактокератометр - 200 000 грн.
У порівнянні за аналогічний період минулого року, на підтримку Ружинської лікарні було виділено - 3 564 577 грн.
Відповідно до Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2021-2025 роки Ружинської селищної ради, на засоби для дотримання спеціального режиму при стаціонарному лікуванні у нинішньому році також спрямовано - 70 000 грн, на засоби для дотримання спеціального режиму при стаціонарному лікуванні, відповідно до Програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2021-2025 роки Ружинської селищної ради, – 50 000 гривень.
Окрім того, на останньому засіданні сесії Ружинська селищна рада вкотре виділила кошти на потребу лікарні, зокрема на:
- паливно мастильні матеріали (для доставки ургентних лікарів та для можливого підключення електрогенераторів) - 164 000 грн;
- оплату електроенергії - 140 000 грн;
- оплату інших енергоносіїв та інших комунальних послуг (дрова) - 180 000 грн.
Трансформація системи охорони здоров’я стосується кожного. Її мета - забезпечити громадянам України рівний доступ до якісних медичних послуг, в результаті змін орієнтувати систему так, щоб у центрі її був пацієнт. Керівникам медичних закладів сьогодні необхідно бути ефективними кризовими менеджерами та акцентувати роботу закладів на якість надання медичних послуг та їхню доступнісь для кожного пацієнта. Адже, для охорони здоров’я нині час не лише величезних викликів, але і можливостей, усе залежить від того, як ними скористатися.