Усиновлення в Україні під час воєнного стану
Усиновлення дітей в Україні в умовах воєнного стану здійснюється виключно у відповідності до норм чинного законодавства. Ці норми встановлені Сімейним кодексом України та Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905.
Що таке усиновлення?
Усиновлення є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Згідно зі статтею 207 Сімейного кодексу України, усиновлення – це прийняття у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, на підставі рішення суду. Це означає, що сім’я, яка всиновлює дитину, повністю приймає її як рідну.
Що потрібно, щоб всиновити дитину?
На території Бердичівського району питанням усиновлення займається Служба у справах дітей Бердичівської районної військової адміністрації. Особи, які бажають всиновити дитину, повинні звернутися до Служби, написати в присутності працівника цієї Служби заяву, яку він має засвідчити, та додати до неї такі документи:
1) копію документа, що посвідчує особу;
2) копію реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
3) копію документу, де зазначено унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
4) довідку про заробітну плату за останніх шість місяців;
5) копію свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
6) висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3;
7) документ про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, виданий територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;
8) копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
9) згоду другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення одним із подружжя), справжність підпису на якій засвідчено нотаріально.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, проходять курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за програмою, затвердженою Мінсоцполітики, крім випадків, коли заявники є родичами дитини, її опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями.
Кого можна всиновити?
Відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, проведення процедури усиновлення можливе лише щодо дитини, яка перебуває на обліку дітей, які можуть бути усиновлені, в службі у справах дітей. Згідно п. 4 цього Порядку, усиновленню підлягають:
- діти-сироти;
- діти, які позбавлені батьківського піклування;
- діти, чиї батьки дали згоду на всиновлення.
Хто має право усиновити дитину?
В Україні в ролі усиновлювачів можуть виступати особи, встановлені статтею 211 Сімейного кодексу:
- повнолітні дієздатні особи (не молодше 21 року);
- особи, які старші усиновленої дитини не менш ніж на 15 років
- подружжя, один із подружжя за згодою другого на усиновлення, а також одинокі особи.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, мають право отримати консультацію щодо процедури усиновлення дитини шляхом подання відповідної заяви для прийому безпосередньо до служби у справах дітей районної держадміністрації. Під час консультації заявникам роз’яснюється процедура усиновлення, його правові наслідки як для дитини, так і для усиновлювача, права і обов’язки усиновлювачів, порядок здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновленої дитини як на території України, так і за її межами, контролю за цільовим використанням допомоги при усиновленні дитини.