Яка кара чекає на тих, хто любить випалювати рослини?
Повномасштабне вторгнення рф до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям, інфраструктурі та дикій природі. Зараз навіть неможливо повністю оцінити вплив війни на довкілля через брак точної інформації. Проте точно зрозуміло: чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдасть довкіллю, і тим більше наслідків ми матимемо в майбутньому. Проте, кожен своїми правомірними і свідомими діями може внести свою лепту у захист навколишнього середовища. Так, щороку на весні починається сезон паління листя, сухої трави та інших рослинних решток. Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність.
СПАЛЮВАТИ ЛИСТЯ КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ!
Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення донедавна було передбачено штрафні санкції, розмір більшості яких не відповідав вимогам сучасності через занадто малий розмір
Але у 2020 році все змінилося!
Відповідно до статті 77-1 КУпАП ШТРАФ за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, складає:
для громадян: 180 – 360 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3060–6120 грн.);
для посадових осіб: 900 – 1260 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (15300–21420 грн.). Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 6120 грн. до 12240 грн. і на посадових осіб – від однієї 17000 грн. грн. до 30940 грн.
Кримінальним кодексом України визначено, що за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом передбачена відповідальність у виді штрафу від 85000 грн. до 153000 грн. або обмеження волі на строк від двох до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк. У разі, якщо такі дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, то вони караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
У статті 113 «Диверсія» КК України до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у виді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Це пов’язано з тим, що під час воєнного стану витрачаються додаткові сили, засоби та кошти для боротьби з загоряннями.