ПИТНА ВОДА
СВИНЕЦЬ У ПИТНІЙ ВОДІ
Свинець несе небезпеку для людей різного віку, особливо для дітей та вагітних. Наслідки накопичення свинцю пов’язані зі здатністю викликати передчасні пологи у жінок, знижувати вагу дітей при народженні, гальмувати розумовий і фізичний розвиток. Тривала дія свинцю може приводити до недокрів’я (анемії) із-за його можливостей гальмувати продукування гемоглобіну; м’язової слабкості; гіперактивності; агресивної поведінки. У дорослих свинець може стимулювати захворювання гіпертонією і викликати пониження слуху.
Є два шляхи його проникнення у питну воду: через забруднення свинцем ґрунту і труби водопровідної мережі.
Засоби пониження вмісту свинцю у питній воді:
- для пиття і приготування їжі використовуйте тільки холодну воду, так як гаряча вода краще вимиває свинець із сантехнічного оснащення;
- перед тим, як набрати воду із водопровідного крану, дайте їй декілька хвилин стекти, особливо коли краном не користувалися декілька годин. Таким чином свинець, який перейшов з деталей сантехнічного оснащення, буде змитий;
- самий ефективний спосіб пониження кількості свинцю у воді – це використання спеціальних фільтрів з активованого вугілля, які понижують його концентрацію на 88-90%, завдяки адсорбції.
ЛЕТЮЧІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ У ВОДІ
Летючі органічні сполуки (ЛОС) є водяними домішками, які є небезпечними, коли їх концентрація сягає небезпечних рівнів. Їх особливістю є важкість і вартість визначення. До них відносяться: бензол, тетрахлористий вуглець, вінілхлорид, толуол, діхлоретан тощо.
ЛОС потрапляють у питну воду в результаті антропогенної діяльності людини із-за індустріального витікання, промислових аварій і халатності. ЛОС – це побічні продукти при перегонці нафти, виробництві отрутохімікатів, фарби, лаків, клеїв, барвників, парфумерних виробів тощо.
Головний шлях проникнення ЛОС у питну воду, це попадання на поверхню ґрунту і досягнення водоносного шару. У значних кількостях ЛОС знаходиться у відкритих водоймах, річках, особливо в районах розташування індустріальних зон.
ЛОС є небезпечними домішками, які при тривалій дії можуть викликати наступні захворювання:
- рак – бензол, тетрахлористий вуглець, трихлоретилен, вінілхдорид, пентахлорфенол, толуол, діхлорметан, хлорзаміщенні метану;
- ушкодження нирок – діхлорбензол, діхлоретан, трихлорбензол;
- ушкодження нервової системи – трихлоретан, діхлоретан;
- ушкодження печені – трихлоретан, діхлоретан, трихлорбензол.
Найбільш ефективний спосіб пониження концентрації ЛОС у воді - це використання фільтрів на основі активованого вугілля.
БАКТЕРІЇ У ПИТНІЙ ВОДІ
Бактерії можуть потрапляти у питну воду різними шляхами: з ґрунту, по якому тече вода; при будівництві водопровідних мереж; крізь тріщини у трубах при коливаннях тиску. Вміст шкідливих бактерій у воді контролюється.
Бактерії можливо розділяти на хвороботворні (патогенні) і непатогенні. Перші з них можуть переборювати природну захисну систему організму (імунну систему), розмножуватися у ньому і викликати захворювання, іноді важкі. У питній воді можуть бути виявлені наступні бактерії:
- Salmonella – харчові отруєння; Shigella – дизентерія;
- Yersinia enterocolirica – порушення функції шлунково-кишкового тракту;
- Helicobacter pylori - виразкова хвороба шлунку;
- Актиноміцети – актиномікоз;
- Залізобактерії – корозія водопровідних труб;
- Сульфатобактерії – корозія водопровідних труб.
Способи профілактики бактеріальних захворювань:
- кип’ятіння води;
- самий ефективний спосіб пониження кількості бактерій у питній воді – це використання фільтрів. Деякі фільтруючі системи складаються з подвійної системи фільтрації: механічна фільтрація (наприклад, керамічний фільтр), фільтрація через активоване вугілля, срібло та інші фільтруючі матеріали.
ХЛОР У ПИТНІЙ ВОДІ
Хлор широко використовується для обеззараження води від бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів. Але є декілька проблем, які стосуються вмісту хлору у питній воді:
- якість води – якщо в ній надмірна кількість хлору, то він надає неприємного запаху і смаку;
- захворювання, які може викликати хлор;
- дія хлорзаміщеного метану (також приводить до виникнення онкологічних захворювань).
Найбільш ефективний спосіб пониження вмісту хлору у питній воді – це використання фільтрів з активованим вугіллям, який значно понижує його концентрацію, або фільтрів, які мають комплексний набір різних фільтруючих матеріалів, у т.ч. і активоване вугілля, що підвищує показники фільтру.
РАДОН У ПИТНІЙ ВОДІ
Радон є радіоактивним елементом, який виникає при розпаді природного урану або торію. Радон знаходиться також у сигаретному диму і в питній воді.
У воді радон представляє двояку небезпеку: по-перших, від вживання води, яка може
викликати появу злоякісних пухлин шлунку і нирок;
по-друге, від вдихання повітря, куди переходить радон з води, особливо у ванній кімнаті і на кухні.
Способи пониження вмісту радону у питній воді:
- кип’ятіння. При кип’ятінні води або приготуванні їжі значна кількість радону випаровується;
- найбільш ефективний спосіб пониження концентрації радону у питній воді – це використання фільтрів на основі активованого вугілля;
- вентиляція ванної кімнати і кухні;
- не палити у приміщеннях – паління у курців викликає ризик захворювання раком легенів у 10-20 разів вище, ніж у звичайних людей.
НІТРАТИ І НІТРИТИ
Потрапляючи до організму людини з їжею і водою нітрати (нітрити) легко всмоктуються, потрапляють у кров, де вступають у реакцію з гемоглобіном, окислюючи молекулу заліза. Внаслідок чого виникає метгемоглобін і транспортна функція еритроциту порушується. Ось чому, при достатньому вмісту кисню у крові, спостерігається тканинна гіпоксія – порушення дихання клітин.
Основні симптоми: синюшність обличчя, губ, видимих слизових оболонок, головний біль, підвищена втомлюваність, пониження працездатності, задишка, серцебиття, навіть до втрати свідомості і смерті при вираженому отруєнні.
Особливо небезпечно хронічне потрапляння нітратів до організму новонароджених і дітей молодшого віку, так як тривале кисневе голодування може викликати порушення росту і формування організму, функції серцево- судинної системи, затримання фізичного і психічного розвитку. Крім того, нітрати і нітрити сприяють виникненню раку, уроджених вад розвитку, несприятливо впливають на плід. Нітрити більш токсичні, ніж нітрати.
Джерелами нітратів у довкіллі є :
- окислення органічних сполук;
- азотні добрива і перегній;
- великі сільськогосподарські комплекси;
- міські звалища, транспорт і промисловість.
Джерелами потрапляння нітратів в організм людини є:
- овочі і фрукти (найбільш інтенсивно накопичують нітрати чорна редька, буряк, салат, щавель, редис, шпінат, петрушка, кріп тощо);
- м’ясні та рибні продукти (особливо сирокопчені ковбаси);
- сири (при виробництві);
- вода (особливо у системах забезпечення населення водою з відкритих водойм, річок).
Знизити вміст нітратів у продуктах можливо їх кулінарним обробленням: мийкою і вимочуванням продуктів, відварюванням, жаренням і тушкуванням овочів.
Знизити вміст нітритів у продуктах можливо при використанні наступних рекомендацій:
- не зберігати продукти при кімнатній температурі;
- у брудних і сирих приміщеннях;
- при підвищеній вологості;
- не подрібнювати і не перетирати овочів.
Для Вашої безпеки Цивільний захист громади