Як захиститися від нещасних випадків під час грози?

Дата: 08.06.2021 16:26

Гроза, громовиця -  атмосферне явище, пов'язане з електричними розрядами в купчасто-дощових хмарах. Супроводжується блискавкою та громом та  відноситься до одних з найнебезпечніших для людини природних явищ.
Щороку від удару блискавки гинуть від 6 до 24 тисяч людей у світі.

Блискавки становлять загрозу для всього живого. Якщо блискавка потрапляє в грудну клітку людини, то відбувається миттєва зупинка серця, і відразу настає смерть. Також дуже малі шанси вижити при влучанні блискавки в голову. Якщо електричний розряд вражає кінцівки (руку чи ногу), то людина отримує сильні опіки. Майже завжди після удару блискавка залишає на тілі потерпілого вигадливі малюнки, що нагадують форму самої блискавки.

Для мінімізації небезпек під час грози, перебуваючи в квартирі, слід робити наступне:

• негайно зачинити всі кватирки, вікна, двері, бо протяги можуть «затягти» у приміщення блискавку;
  • вимкнути електроприлади з розетки;
  • не користуватися водогоном;
  • не слід умиватися над раковинами або ваннами, у жодному разі не митися у ваннах, необхідно негайно припинити це при перших спалахах блискавиць чи ударах грому;
  • перебувати подалі від електроприладів, труб, взагалі будь-якого металевого начиння, від вікон, де можливі протяги;
  • не користуватися телефоном, але якщо це необхідно – то зробити це одразу ж після чергового грозового розряду, швидко використавши невеличку паузу до наступного розряду.

На відкритій місцевості в такому разі слід:

• розійтися  хоча б на 10-15 метрів один від одного;
  • присісти  навпочіпки, звести разом ноги, а головне - п'ятки, голову покласти на коліна,  руки - на голову;
  • на землю під собою постелити хоч якусь ізоляцію – звичайний поліетиленовий пакет, бажано складений у кілька шарів, гірше – рюкзак, у крайньому разі – просто сухе гілля;
  • зняти із себе усі металеві вироби – годинники, обручки, сережки, хрестики.

Гроза може застати вас у лісі, при цьому запобіжні заходи будуть такими:

• якщо поруч авто - негайно забирайтеся в нього, машина має спеціальний захист від блискавки, обов’язково - приберіть антену;
  • заберіться під великі кущі, якщо їх немає - в гущину середніх за висотою дерев, найкраще – під середнього віку бук чи березу. Можна також під клен, липу чи ліщину, горіх. Найгірше – дуб, сосна, ялина, тополя. Саме в ці дерева найчастіше влучає блискавка;
  • у жодному разі – не ховайтеся під поодиноким деревом;
  • обдивіться, чи нема навколо скалічених і погорілих дерев – блискавка любить бити в одне й те саме місце, адже шукає найменший супротив. Пам'ятайте, що людина частіше травмується не так від прямого влучання блискавки, як від падіння уражених нею предметів, зокрема дерев;
  • миттєво вимкнути свої сотові телефони, ноутбуки й решту електроніки – не вимкнути звук, а повністю вимкнути апарат.
  • обдивитися навколо, щоб на відстані 30 метрів од вас не було жодних великих металевих предметів, зокрема – мангалу, велосипеду, мопеду.

Якщо поруч з вами людина, уражена блискавкою, то головне - діяти швидко та чітко:

• покласти потерпілого;
  • якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) - спробувати вивести її з шокового стану;
  • якщо удар блискавки був прямим і сильним - якнайшвидше зробити штучне дихання "рот-у-рот" (при наявності нашатирю – дати понюхати) і непрямий масаж серця;
  • реанімацію проводити без зупинок, оскільки маєте лише 10 максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок дуже мізерні.

Викликати швидку медичну допомогу за номером «103».

Головне, завжди пам'ятайте – під час грози ховатися треба не від води, як це робить багато людей, радісно забігаючи під найближчий металевий навіс автобусної зупинки. Насправді ховатися й рятуватися варто від блискавки, бо вона вбиває!

Тож, якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її омине ризик, який таїть у собі блискавка.