ЧИ ПРАВИЛЬНО МИ ВИКОРИСТОВУЄМО ЗАХИСНІ МАСКИ?

Дата: 12.10.2022 12:08

Понад два роки тому, навесні 2020 року (коли  в Україну прийшла епідемія коронавірусної хвороби COVID-19),  фактично всі  громадяни стали користуватися  захисними масками – на роботі, у транспорті, у громадських місцях.  Маски стали звичною частиною нашого щоденного гардеробу – й водночас найпростішим засобом запобігти небезпечному інфекційному захворюванню.

На жаль, з початком нинішньої війни використання масок різко знизилося й фактично зійшло нанівець. Біда, яка прийшла на нашу землю, для багатьох стала набагато страшнішою за коронавірус – тож про захисні маски  одразу забулося.

А  дарма. Адже  ця інфекційна хвороба нікуди не зникла –і в теперішній осінній період вона знову набирає оберти. Захворюваність в Житомирській області щотижня зростає. До того ж, окрім коронавірусу, восени активізуються й інші респіраторні вірусні захворювання – передовсім грип.  Тож в цих умовах використання захисної маски у громадських місцях є не просто бажаним – а й нагально необхідним.

Але чи навчилися ми за два з лишком роки правильно використовувати ці маски?  Навряд чи. Дуже часто можна побачити ситуації, коли маска у людини вдягнута неправильно, висить на підборідді, береться руками за її зовнішню сторону… А дехто використовує одноразові захисні маски по багато днів, й навіть тижнів – і це навіть помітно оточуючим.

Тож як правильно одягати і носити маску?  На порозі нового епідеміологічного сезону фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадують прості та дієві правила використання захисних масок, які допоможуть захиститися від інфекції в громадських місцях.

Маску  обов’язково слід використовувати:

- хворим  людям, яка мають симптоми респіраторного захворювання (кашель, чхання, нежить тощо);

- медичним працівникам під час надання медичної допомоги пацієнтам;

- працівникам, які доглядають за хворою людиною з респіраторними захворюваннями.

Маску рекомендовано  використовувати:

- здоровим людям при  спілкуванні  з хворою людиною, яка має респіраторні симптоми;
- у місцях масового скупчення людей (у приміщеннях чи громадському транспорті);
- при догляді за хворим.
   Загальні правила для використання масок
• 1. Використовуйте маску не більше двох годин.
• 2. Негайно замінити маску у разі її намокання (зволоження), навіть якщо минуло менше двох годин з моменту використання.
• 3. Не торкайтеся руками закріпленої маски.
• 4. Ретельно вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт, після дотику до використовуваної або використаної маски.
   Як правильно носити одноразову маску?
1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.
2. Утримуючи маску за зав'язки або резинки, впритул піднести до обличчя білою стороною всередину і зафіксувати зав'язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.
3. Наприкінці надати потрібну форму гнучкій смужці (носовому затиску), забезпечуючи щільне прилягання маски до обличчя.
4. Зняти виріб, утримуючи за зав'язки (резинку) ззаду, не торкаючись передньої частини маски.
5. Помістити зняту маску в пакет, герметично закрити, викинути в контейнер для відходів (відро для сміття).
6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.
     Як правильно носити багаторазову маску?
1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.
2. Утримуючи маску за зав'язки або резинки, впритул піднести до обличчя і зафіксувати зав'язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.
3. Перевірити, щоб маска щільно прилягала до обличчя.
5. Помістити маску в пакет, герметично закрити, зберігати до прання.
6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.
7. У домашніх умовах маску необхідно прати, використовуючи мило (миючий засіб), окремо від інших речей. Після прання маску можна обробити парою за допомогою праски з функцією подачі пари або парогенератора. Потім прогладити гарячою праскою (без пари) для видалення вологи. Маска має бути повністю суха!
   Пам’ятайте! Основна функція маски полягає в бар'єрній затримці крапель вологи, які утворюються при кашлі та чханні, і в яких можуть перебувати у зваженому стані мікроорганізми (віруси, бактерії тощо).
  Правильне застосування масок може певною мірою обмежити поширення мікроорганізмів.
    Використання масок ефективне лише у поєднанні з іншими методами профілактики (мінімізація контактів, гігієна рук, дезінфекція предметів).