Ружинська громада
Житомирська область, Бердичівський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Чи можна змінити нотаріуса після відкриття спадкової справи?

Дата: 14.12.2022 12:23
Кількість переглядів: 416

Спадкова справа відкривається тільки один раз і тільки в одного нотаріуса, тому спадкоємцям слід відповідально ставитись до вибору нотаріуса, а якщо спадкоємців декілька – заздалегідь узгоджувати вибір нотаріуса між собою.

Але, тим не менше, в нотаріальній практиці часто трапляються випадки, коли спадкоємець бажає змінити нотаріуса, який відкрив спадкову справу.
Це можливо у тому випадку, коли спадкова справа заведена в багатоскладовій державній нотаріальній конторі (в такій конторі працюють два і більше державних нотаріуси), так як документи зберігаються в архіві контори, а не у державного нотаріуса особисто. У зв’язку із чим спадкоємець може звернутися до будь-якого іншого державного нотаріуса цієї контори для оформлення своїх спадкових прав.

Звертаємо увагу, що на території Ружинської селищної територіальної громади відсутня багатоскладова нотаріальна контора, а здійснює свою діяльність один державний нотаріус.

У разі ж, коли спадкова справа заведена у приватного нотаріуса, то така передача спадкової справи можлива тільки у випадках, передбачених положеннями підпункту 2.7 пункту 2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.

До таких випадків належать:

  • передача спадкових справ, відкритих з порушенням вимог статті 1221 Цивільного кодексу України (щодо місця відкриття спадщини), за належністю нотаріусу, до компетенції якого входить ведення цієї спадкової справи. Така передача здійснюється при встановленні факту одночасного відкриття декількох спадкових справ (наприклад, за місцем проживання спадкодавця і за місцезнаходженням спадкового майна);
  • передача спадкової справи до того нотаріуса, у якого згідно з паперовими носіями відкрито спадкову справу раніше, при одночасному відкритті спадкових справ різними нотаріусами за місцем відкриття спадщини;
  • передача спадкової справи за заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, до іншого(ї) приватного нотаріуса (державної нотаріальної контори) в межах одного нотаріального округу після закінчення встановленого законодавством строку для прийняття спадщини у разі припинення, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, тимчасового блокування або анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру прав. При цьому приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), якому (якій) передається спадкова справа, зобов'язаний(а) прийняти її у провадження. Справжність підпису спадкоємців на заяві повинна бути посвідчена нотаріально. У такій заяві обов’язково зазначається якому приватному нотаріусу (державній нотаріальній конторі) необхідно передати спадкову справу;
  • передача спадкової справи здійснюється комісією з ліквідації державної нотаріальної контори у випадку ліквідації державної нотаріальної контори до передачі всіх документів нотаріального діловодства та архіву державної нотаріальної контори до відповідного державного нотаріального архіву.

Іншому нотаріусу (державній нотаріальній конторі) передається як закінчена спадкова справа (у разі необхідності видачі додаткового свідоцтва про право на спадщину), так і незакінчена спадкова справа.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь